23 września 2020

Test filtrów
Haida M15
Landscape Kit

Haida M15 Landcape Kit

Wstęp.

Fotografowanie pejzaży w czasie tak zwanej złotej godziny, o wschodzie czy zachodzie słońca, zawsze jest ekscytującym przeżyciem. Z całą pewnością, każdy fotograf doświadcza tego stanu w inny sposób. Technicznie jednak, nie każdy jest w stanie poradzić sobie z zastanymi warunkami, a zarejestrowanie sceny w taki sposób, jak ją widzimy często dla wielu osób jest niewykonalne, nawet najbardziej zaawansowanym sprzętem. Pomimo tego, że aparaty oferują sporą kontrolę za pomocą ISO, czasu otwarcia migawki, pomiaru światła, korekty ekspozycji i przysłony, a najnowsze egzemplarze lustrzanek czy bezlusterkowców pozwalają rejestrować sceny z niebywałą wręcz dynamiką tonalną. W fotografii pejzażowej, w dalszym ciągu bardzo trudno jest zarejestrować poprawną, zrównoważoną ekspozycję w warunkach, kiedy część kadru jest znacznie jaśniejsza od pozostałej. Typowym przykładem takiej sytuacji jest pejzaż z jasnym niebem i dużo ciemniejszym pierwszym planem. Jest kilka metod by poradzić sobie z tym problemem, jednak najbardziej klasycznym sposobem opanowania sceny, z tak dużą rozpiętością tonalną jest użycie filtrów szarych połówkowych. Ponadto w fotografii pejzażowej bardzo przydatne są również filtry polaryzacyjne oraz pełne szare. Osobiście uważam, że filtry są niezbędnym wyposażeniem fotografa pejzażu. Przez ostatnich kilka lat pracowałem na filtrach różnych producentów, stosując z powodzeniem filtry polaryzacyjne, szare połówkowe, pełne o różnej gradacji oraz filtry specjalne. Dzięki uprzejmości Photo4B.pl oficjalnego dystrybutora marki Haida w Polsce, od kilku miesięcy mam przyjemność użytkowania zestawu filtrów systemu Haida M15. Jak wypadł w testach rzeczywistych zestaw Haida M15 Landcape Kit?

Zapraszam do lektury...

System Haida M15

Słowem wstępu, chciałbym wyjaśnić dlaczego zdecydowałem się na system Haida M15? Odpowiedź jest bardzo prosta, otóż od lat korzystam ze znakomitych obiektywów Sigma z linii Art, jednym z moich ulubionych szkieł jest Sigma 14-24mm f/2.8 DN DG ART - Niestety obiektyw ten wyposażony jest w wypukłą przednią soczewkę i nie posiada gwintu umożliwiającego mocowanie filtrów. System Haida M15 pozwala natomiast na mocowanie specjalnych dedykowanych adapterów/holderów na obiektywach różnych producentów, które nie posiadają przedniego gwintu. Rozwiązanie w systemie Haida M15 jest bardzo proste, holder mocuje się po prostu, bezpośrednio na obudowie obiektywu, dzięki temu można bezproblemowo korzystać z filtrów polaryzacyjnych, połówkowych oraz pełnych szarych. Haida przygotowała specjalny zestaw o nazwie Landscape Kit M15, znajdziemy w nim trzy, najczęściej stosowane filtry do fotografii krajobrazowej tj. filtr polaryzacyjny, pełny szary ND1000 oraz połówkowy szary z miękkim przejściem gradacyjnym „Soft”, który świetnie sprawdzi się w większości sytuacji.


W skład zestawu Landscape Kit M15 wchodzą:
 • Holder Haida M15
 • Filtr magnetyczny polaryzacyjny Haida M15
 • Filtr połówkowy szary Haida Red Diamond ND8 / ND 0.9 Grad Soft (150×170)
 • Filtr pełny szary Haida Red Diamond ND1000 / ND 3.0 (150×150)
 • Torba Haida M15 na filtry i uchwyt

Haida M15 Landcape Kit

Kompletny zestaw Haida M15 Landcape Kit


Uwaga - aby zestaw był w pełni funkcjonalny do zestawu w zależności od posiadanego obiektywu należy dodatkowo dokupić odpowiedni adapter systemu M15 w celu zamocowania holderu.
Haida M15 Landcape Kit adapter+holder

Adapter Haida M15 przeznaczony do obiektywu Sigma 14-24mm f/2.8 DN DG ART + holder M15


Haida M15 - Landcape Kit

Adapter + holder

Haida M15 - Landcape Kit

Adapter + holder + polar

Haida M15 - Landcape Kit

Adapter + holder + polar + filtr połówkowy

System Haida M15 znajdzie zastosowanie praktycznie dla każdego obiektywu, który jest dostępny obecnie na rynku, jednocześnie posiada wypukłą soczewkę, a nie posiada przedniego gwintu. Adaptery są projektowane indywidualnie pod konkretny obiektyw, dzięki temu są iedalnie dopasowane i montowane bezpośredni na obudowie obiektwu. Pełna lista obsługiwanych w systemie M15 obiektywów z wypukłą soczewką dostępna jest na stronie producenta. Niemniej Haida reaguje bardzo szybko i jeśli na rynku pojawia się nowy obiektyw, który nie posiada przedniego gwintu, adapter jest opracowany błyskawicznie i pojawia się w sprzedaży w przeciągu kilku tygodni od premiery obiektywu. Co bardzo istotnie, system Haida M15 można z powodzeniem stosować również na mniejszych obiektywach, które są wyposażone w przedni gwint. W takim przypadku wystarczy zastosować adapter redukcyjny, który umożliwi instalację holdera dla obiektywów wyposażonych w popularną średnicę gwintu od 67mm aż do 105mm


Haida M15 Landcape Kit

Haida M15 Landscape Kit

Holder Haida M15

Haida zaprojektowała jeden uniwersalny holder dla systemu M15 - został on wykonany z aluminium klasy lotniczej, jest bardzo łatwy w montażu oraz odporny na ekstremalne warunki pogodowe jak mróz czy upał. Wszystkie elementy są bardzo precyzyjnie dopasowane, posiada również czytelne oznaczenia. Jakość wykonania jest bardzo dobra, holder jest wytrzymały, a dzięki zastosowaniu aluminum, jest również lekki - po kilku miesiącach bardzo intensywnego użytkowania mój egzemplarz wciąż wygląda jak nowy. Jedną z najciekawszych cech holdera M15 jest tylny uchwyt filtra magnetycznego. To rewelacyjne rozwiązanie sprawia, że znika bezpowrotnie problem nakręcania chociażby filtra polaryzacyjnego w holder oraz bardzo częsty problem z jego późniejszym okręceniem. Haida zaprojektowała w ten sposób holer, że został on wyposażony w magnes, dzięki temu filtry okrągłe są wręcz przyciągane i zatrzaskują się bardzo bezpiecznie w holderze. To rozwiązanie nie wymaga uciążliwego zakręcania i odkręcania filtra. Holder został dodatkowo wyposażony w dwa koła zębate w górnej i dolnej jego części, pozwalają one na bezproblemowe i bezpieczne obracanie filtrem.


Haida M15 Landcape Kit - holder

Haida M15 - holder bez i z filtrem polaryzacyjnym

Kolejnym ciekawym rozwiązaniem w holderze M15, o którym pomyślał producent jest niewielka warstwa aksamitu, który została umieszczona od zewnętrznej strony przy pierwszym slocie holdera. Warstwa aksamitu dodatkowo uszczelnia od góry i dołu holder i eliminuje całkowicie możliwość przenikania światła między holderem a filtrem do wnętrza aparatu. Rozwiązanie to jest w mojej ocenie dużo lepsze niż umieszczenie pianki na filtrze, ponieważ pianka na filtrze zużywa się bardzo szybko, natomiast ta w holderze jest z nim scalona i stanowi jedną całość, ponadto montaż filtra nie wymaga, aż takiej precyzji. Standardowo holder M15 jest wyposażony w jeden slot umożliwiający użycie jednego filtra połówkowego lub pełnego szarego. Ponadto w zestawie otrzymujemy dodatkowe prowadnice, które możemy indywidualnie według własnych potrzeb instalować lub zdejmować, co zwiększa funkcjonalność całego zestawu. Dzięki zastosowaniu śrub mocujących, możemy w zależności od potrzeby zdemontować slot/sloty korzystając np. z jednego, dwóch, bądź trzech uchwytów. Co ważne, w zestawie od producenta otrzymujemy sloty, śrubki a nawet specjalny niewielki śrubokręt.


Haida M15 Landcape Kit - adapter/holder/polar

Haida M15 - holder + magnetyczny filtr polaryzacyjny + adapter


Adapter Haida M15 - Sigma 14-24mm f/2.8 DN DG ART

Haida projektuje adaptery indywidualnie do konkretnego modelu obiektywu, tak aby jego montaż pomimo braku przedniego gwintu był łatwy, a sam adapter nie uszkodził obudowy obiektywu. Adapter podobnie jak holder wykonany został z aluminium klasy lotniczej, jakość wykonania jest bardzo dobra. Rozwiązanie, które zastosowała Haida jest genialne w swojej prostocie, otóż adapter nie ma żadnych skomplikowanych mechanizmów blokowania, żadnych śrubek, pierścieni z gwintem, tulejek, itp. Mocowanie odbywa się za pomocą jednego zacisku, rozwiązanie bardzo przypomina mechanizm blokowania nóg w statywie. Po wewnętrznej stronie mocowania adaptera na obiektywie, znajduje się pianka i miękki aksamitny materiał który zaciska się na obudowie obiektywu.

Haida M15 Landcape Kit - adapter Sigma 14-24 f/2.8

Haida M15 adapter dla obiektywu Sigma 14-24mm f/2.8 DN DG ART


Haida M15 - Landcape Kit
Haida M15 - Landcape Kit
Haida M15 - Landcape Kit

To proste rozwiązanie bardzo bezpiecznie scala adapter z obiektywem, mocowanie jest pewne i co najważniejsze bardzo bezpieczne, ponadto wewnętrzny materiał chroni obudowę obiektywu przed zarysowaniami. Dodatkowo adapter posiada cztery niewielkie ząbki, które idealnie dopasowują się między płatkami osłony przeciwsłonecznej obiektywu, ułatwia to montaż oraz zabezpiecza adapter przed obrotem nawet przy zwolnionej blokadzie. Dzięki zastosowaniu takich właśnie rozwiązań montaż całego zestawu, adapter wraz z holderem zajmuje dosłownie sekundy! Moim zdaniem jest to rewelacyjne rozwiązanie, które bardzo zachęca do korzystania z całego zestawu M15 i sprawia ze korzystanie z niego jest po prostu łatwe i przyjemne!

Filtr polaryzacyjny - Haida NanoPro CPL Magnetic M15

Trochę teorii - filtr polaryzacyjny przepuszcza światło o określonej polaryzacji np. liniowej lub kołowej w wybranym kierunku, pochłaniając część światła rozproszonego z atmosfery. Mówiąc bardziej przyjaźnie, efekt takiej polaryzacji najlepiej widoczny jest w przypadku fotografii pejzażu w szczególności na niebie. Błękit nieba staje się ciemniejszy, chmury są bardziej kontrastowe, jednocześnie pozostając białe. Drugim bardzo pożądanym efektem jaki można uzyskać to niwelowanie, bądź całkowita eliminacja odbić powstających na wodzie oraz wszelkich powierzchniach szklistych odbijających światło. Dodatkowym bardzo pożądanym efektem jest również wzmocnienie nasycenie barw oraz kontrastu na elementach, które nie przepuszczają światła widzialnego. Bardzo istotnym czynnikiem wpływającym na uzyskiwane efekty podczas korzystania z filtra polaryzacyjnego jest ustawienie obiektywu względem słońca. Działanie filtra jest najmocniejsze wtedy, gdy słońce znajduje się pod kątem 90 stopni względem fotografowanej sceny, dla pozostałych kątów efekt działania filtra jest słabszy. Ponadto atutem filtra polaryzacyjnego kołowego jest możliwość regulacji działania filtra poprzez odpowiednie jego “skręcanie” tj. zwiększanie lub zmniejszanie polaryzacji. Co ważne efekt działania filtra można bezpośrednio obserwować w wizjerze i w zależności od potrzeb odpowiednio go skorygować jeszcze przed wykonaniem fotografii. Warto pamiętać, że filtr w zależności od ustawionej polaryzacji pochłania część światła, w związku z tym czas naświetlania będzie nieco dłuższy tj. od 1EV do 2EV

Haida M15 Landcape Kit - filtr polaryzacyjny

Filtr polaryzacyjny Haida NanoPro CPL Magnetic jest dedykowany do systemu Haida M15. Polar bardzo szybko, pewnie i bezpiecznie montowany jest w holderze, może być niezależnie obracany względem innych zamocowanych filtrów za pomocą zewnętrznych kół zębatych umieszczonych w holderze M15. Filtr wykonany jest z najwyższej jakości szkła optycznego, pokryty z obu stron wielowarstwowymi powłokami Nano, redukującymi odblaski, odpornymi na wodę i zarysowania. Przez nowy proces produkcyjny filtry Haida zostały całkowicie pozbawione zafarbu i są w pełni neutralne. Dwustronna powłoka Nano sprawia, że ​​szkło jest wyjątkowo odporne na zabrudzenia i zarysowania. Woda stacza się po powierzchni, podobnie jak inne zabrudzenia, czyszczenie jest bardzo łatwe i szybkie. W praktyce filtr polaryzuje obraz bardzo dobrze, płynność polaryzacji regulowana kołami zębatymi jest precyzyjna, ruch pierścienia jest płynny i działa z wyczuwalnym oporem. Filtr doskonale wygasza niechciane refleksy i odbicia światła zarówno na wodzie, szkle i innych płaszczyznach niemetalicznych. Pogłębia błękit nieba, poprawia kontrast i zwiększa nasycenie kolorów. Oczywiście należy zwrócić szczególną uwagę na obraz na matówce, ponieważ duży kąt widzenia obiektywu o zakresie 14-24mm sprawia, że światło nie zawsze jest spolaryzowane równomiernie. Nieumiejętne użycie filtra polaryzacyjnego powoduje powstanie na niebie nierównomiernego zaciemnienia, polaryzacja jest w takim przypadku zbyt duża i należy ją zmniejszyć obracając odpowiednio filtr lub zmienić kąt ustawiania aparatu względem słońca.

Haida NanoPro CPL Magnetic M15 - podstawowe cechy:
 • dedykowany do systemu Haida M15
 • szkło optyczne K9 zapewniające wysoką ostrość obrazu
 • neutralnie szary, nie wpływa na kolorystykę zdjęcia
 • wielowarstwowe powłoki antyrefleksyjne i Nano - odporność na wodę, tłuste plamy i zadrapania
 • szybki montaż
 • łatwość użytkowania

Bez użycia filtra Haida CPL Magnetic
Z użyciem filtra CPL Magnetic

Fotografia wykonana bez oraz z użyciem filtra polaryzacyjnego CPL Magnetic


Filtr połówkowy - Haida Red Diamond ND8/ND 0.9 Soft M15

Trochę teorii - zasada działania filtra szarego połówkowego jest niemal identyczna jak filtra szarego pełnego. Różnica polega na tym, że filtr połówkowy jak sama nazwa wskazuje zmniejsza na połowie swojej powierzchni ilość przepuszczanego przez obiektyw światła, która dociera do elementu światłoczułego aparatu (matryca, negatyw) bez ingerencji w kolorystykę. Dzięki zastosowaniu filtra szarego połówkowego możemy w prosty sposób zrównoważyć ekspozycję o dużej rozpiętości tonalnej. Mówiąc prościej, filtr połówkowy znajdzie zastosowanie wszędzie tam gdzie występują duże różnice między jasnymi i ciemnymi partiami fotografowanej sceny. Typowym zastosowaniem jest pejzaż z jasnym niebem i dużo ciemniejszym pierwszym planem/mi. Bez filtra zarejestrowanie poprawnie sceny wiązać się będzie z prześwietleniem świateł/nieba bądź nie doświetleniem pierwszego planu/cieni. Dzięki zastosowaniu filtra połówkowego jesteśmy w stanie, w bardzo prosty sposób zbalansować różnicę między ciemnymi i jasnymi partiami fotografowanej sceny, zapobiegając jednocześnie przepaleniu jasnych i naświetleniu ciemnych partii fotografii. W odróżnieniu od filtrów szarych pełnych, filtry połówkowe posiadają dwa istotne parametry tj. gęstość oraz rodzaj gradacji czyli przejścia. Gęstość analogicznie jak w przypadku filtrów ND mówi o tym, ile światła jest w stanie odciąć dany filtr a gradacja wskazuje na to, jaki rodzaj przejścia występuje między powierzchnią, która nie przepuszcza światła a naturalną częścią filtra.

Haida M15 Landcape Kit - filtr połówkowy ND8/ND 0.9 Soft M15

Filtr połówkowy Haida Red Diamond ND8/ND 0.9 Soft jest dedykowany do systemu Haida M15. Red Diamond to nowa seria filtrów szklanych jest polecana szczególnie dla fotografów krajobrazu. Filtry z tej serii zostały poddane specjalnemu procesowi hartowania, który uczynił je najtwardszymi, filtrami dostępnymi na rynku. Filtry te posiadają wszystkie zalety poprzedniej serii NanoPro - wielowarstwowe powłoki antyrefleksyjne oraz powłokę Nano, a dodatkowo są dwa razy mocniejsze, bardziej odporne na stłuczenia. Analogicznie jak w przypadku filtra polaryzacyjnego, filtr został całkowicie pozbawione zafarbu, jest w pełni neutralny a Nano powłoki pozwalają uniknąć zarysowań oraz bardzo ułatwiają czyszczenie filtra. W praktyce filtr sprawdza się świetnie, przejście między obszarem naturalnym, na który filtr nie działa, a zmniejszającym ilość przepuszczanego światła jest miękkie i bardzo płynne. Wielkość filtra pozwala na bardzo dużą kontrolę nad obszarem, na który filtr działa, regulując jego położenie w holderze. Miękka gradacja, rozmiar filtra oraz redukcja światła o 3EV sprawia, że jest on użyteczny w 95% przypadków, natomiast możliwość łączenia i jednoczesnego użycia, aż trzech filtrów oraz filtra polaryzacyjnego zwiększa funkcjonalność systemu M15. Filtr w żaden sposób nie wpływa na kolorystykę fotografowanych scen, co bardzo ważne niezmienna pozostaje również ostrość, rozdzielczość oraz kontrastowość zdjęć. Ponieważ holder jest nakładany na obiektyw, jest czarny oraz posiada aksamit zabezpieczający przepuszczanie światła do wnętrza aparatu, nie udało mi się jak dotychczas “złapać” niechcianych blików fotografując pod światło przy użyciu filtra połówkowego.

Haida Red Diamond ND8/ND 0.9 Soft M15 - podstawowe cechy:
 • rozmiar 150x170mm - dedykowany do systemu M15
 • redukuje światła o 3EV
 • neutralnie szary, nie wpływa na kolorystykę zdjęcia
 • dwukrotnie mocniejsze szkło
 • niskie ryzyko rozbicia filtra
 • miękkie przejście gradacyjne
 • szkło optyczne zapewniające wysoką ostrość obrazu
 • wielowarstwowe powłoki antyrefleksyjne i Nano - odporność na wodę, tłuste plamy i zadrapania
 • bardzo łatwe czyszczenie
 • specjalnie zaprojektowane zaokrąglone rogi filtra R5, ułatwiające montaż w uchwycie

Bez użycia filtra Haida ND8/ND 0.9 Soft
Z użyciem filtra Haida ND8/ND 0.9 Soft

Fotografia wykonana bez oraz z użyciem filtra połówkowego Haida ND8/ND 0.9 Soft


Filtr pełny szary - Haida Red Diamond ND1000/ND 3.0 M15

Trochę teorii - zasada działania filtra szarego jest bardzo prosta, zmniejsza on ilość światła, przepuszczanego przez obiektyw, która dociera do elementu światłoczułego aparatu (matryca, negatyw) bez ingerencji w kolorystykę oraz wygląd zdjęcia. Użycie filtra pozwala zatem wydłużać ekspozycjęm, daje to możliwość uzyskania ciekawych, kreatywnych a czasem wręcz zaskakujących efektów. Dzięki zastosowaniu filtra szarego i wydłużeniu czasu ekspozycji możemy zarejestrować na zdjęciu np. ruch chmur na niebie, podkreślić dynamikę płynącej wody, uzyskać małą głębie ostrości czy chociażby fotografować zaćmienie słońca. Zastosowanie filtra szarego doda dynamiki i sprawi, że fotografie będą przyciągać wzrok widza, woda uzyska delikatną, aksamitną przyjemną dla oka strukturę. Najważniejszym parametrem filtrów szarych jest ich gęstość, którą oznaczamy symbolem ND. Gęstość mówi o tym, ile światła jest w stanie odciąć dany filtr. Im większa wartość ND, tym gęstszy jest filtr i więcej światła pochłania co sprawia że mniejsza ilość światła pada element światłoczuły aparatu.

Haida M15 Landcape Kit - filtr pełny szary ND1000/ND 3.0

Filtr pełny szary Haida Red Diamond ND1000/ND 3.0 jest dedykowany do systemu Haida M15, analogicznie jak filtr połówkowy z tej serii Red Diamond został poddany procesowi hartowania, posiada wielowarstwowe powłoki antyrefleksyjne, powłokę Nano, nie wprowadza również żadnego zafarbu na zdjęciach. W praktyce filtr sprawdza się bardzo dobrze, odcina dokładnie 10EV światła co sprawia, że obliczenie poprawnej ekspozycji nie stanowi żadnego problemu. Co ważne filtr nie tylko nie wprowadza zafarbu, ale również nie ochładza/ociepla fotografowanej sceny - a tą przypadłość mają niekiedy filtry innych producentów. Przy długich czasach naświetlania bardzo istotne jest by rozdzielczość, ostrość oraz kontrastowość zdjęć pozostała taka sama jak bez użycia filtra, Haida również w tym przypadku radzi sobie bardzo dobrze. FIltr nie posiada pianki zabezpieczającej, jest ona zbyteczna ponieważ jak wspomniałem wcześniej holder w systemie M15 posiada specjalny aksamit, który uniemożliwia wpadanie światła do wnętrza aparatu. Podczas fotografowania sprawdziłem wielokrotnie, że wyczernienie wszystkich elementów sprawdza się znakomicie, nawet podczas fotografowania w bardzo ostrym świetle nie udało mi się “złapać” niechcianych blików, refleksów, prześwietleń, itd.

Haida Red Diamond ND1000/ND 3.0 M15 - podstawowe cechy:
 • rozmiar 150x150mm - dedykowany do systemu M15
 • redukcja światła o 10EV
 • neutralnie szary, nie wpływa na kolorystykę zdjęcia
 • dwukrotnie mocniejsze szkło
 • niskie ryzyko rozbicia filtra
 • pozwala wydłużyć czas naświetlania i szerzej otworzyć przysłonę
 • szkło optyczne zapewniające wysoką ostrość obrazu
 • wielowarstwowe powłoki antyrefleksyjne i Nano - odporność na wodę, tłuste plamy i zadrapania
 • bardzo łatwe czyszczenie
 • specjalnie zaprojektowane zaokrąglone rogi filtra R5, ułatwiające montaż w uchwycie

Bez użycia filtra Haida ND1000/ND 3.0
Z użyciem filtra HND1000/ND 3.0

Fotografia wykonana bez oraz z użyciem filtra pełnego szarego ND1000/ND 3.0


Torba Haida M15

W zestawie Hadia Landscape Kit M15 wraz z adapterem, holderem i filtrami otrzymujemy dedykowaną do systemu M15 specjalną torbę pozwalając w wygodny i co najważniejsze bezpieczny sposób transportować cały zestaw. Torba została wykonana z nylonu, co czyni ją wododporną, jest sztywna a wnętrze jest delikatne i miękkie, pozwala to bezpiecznie transportować szklane filtry oraz adapter/holder. Wnętrze przeznaczone na transportowanie filtrów można w dowolny sposób konfigurować, a nawet wyjąć w całości z torby.

Torba Haida M15
Torba Haida M15
Torba Haida M15
Torba Haida M15

Ponadto, każda przegroda posiada zakładkę/etykietę, która ułatwia organizację i dostęp do filtrów. W torbie zmieści się bez problemu cały zestaw tj. adapter+holder bez konieczności jego demontażu oraz 8 filtrów 150x170. Wewnątrz, w górnej części torba posiada zapinaną na suwak przegródkę, w której łatwo przechowywać, dodatkowe sloty, śrubokręt czy inne niezbędne akcesoria. Torba może być transportowana za pomocą paska na ramię, można ją również przypiąć do paska spodni czy plecaka, wyposażona jest w podwójny zamek błyskawiczny oraz dwie siatkowe kieszenie po bokach.

Torba Haida M15
Torba Haida M15

Podsumowanie

Przez ostatnie kilka lat miałem możliwość korzystania z filtrów niemal wszystkich producentów tj. Cokin, Hi-Tech, Lee, NiSi, Benro - dzięki temu doświadczeniu mam możliwość praktycznego porównania produktów między sobą. System Haida M15 był kolejnym, z którego miałem możliwość korzystać przez ostatnie ponad pół roku. Po tym okresie mogę stwierdzić z całą stanowczością, że system Haida M15 to świetne rozwiązanie w szczególności dla obiektywów z wypukłą soczewką, które nie posiadają przedniego gwintu i nie pozwalają na zastosowanie holdera w systemie 100mm. Dostępność kilkunastu dedykowanych adapterów, pozwalających na dobór systemu do konkretnego modelu obiektywu, indywidualnych potrzeb fotografa oraz możliwość użycia systemu M15 dla każdego obiektywu z gwintem od 67mm aż do 105mm poprzez użycie redukcji sprawia, że jest to wszechstronne i kompletne rozwiązanie. Jakość wykonania, sposób montowania wraz z zaciskową blokadą oraz użyte materiały stoją na bardzo wysokim poziomie. System mocowania sprawdza się w warunkach rzeczywistych znakomicie, jest bardzo bezpieczny i co równie istotne bardzo szybki. Jakość wykonania samych filtrów jest bardzo dobra, pod żadnym względem nie ustępują one filtrom innych producentów, dodatkowo są dużo bardziej wytrzymałe na uszkodzenia. Filtr polaryzacyjny działa bardzo dobrze, magnetyczne mocowanie ułatwia użytkowanie, filtry szare i połówkowe nie wprowadzają żadnych zafarbów nawet w przypadku łączenia kilku razem, barwy są naturalne, obraz jest ostry i kontrastowy.

Haida M15 - Landcape Kit
Haida M15 - Landcape Kit
Haida M15 - Landcape Kit

Szczerze mówiąc, jestem pod wrażeniem całego zestawu. Bardzo podoba mi się łatwość użycia systemu M15 w plenerze, ​​nie muszę niczego przykręcać czy odkręcać, po prostu wyciągam kompletny zestaw z torby i montuję go zaciskiem na obiektywie dosłownie w 2-3 sekundy i już z niego korzystam. System M15 ma wiele zalet w odróżnieniu od filtrów nakręcanych. Magnetyczny filtr polaryzacyjny integruje się z holderem, filtry połówkowe/pełne montujemy w slotach holdera. Dzięki temu można zbudować kompozycję bez zamontowanego holder i filtra, a następnie założyć cały zestawu na obiektywie. Ma to kluczowe znaczenie szczególnie podczas korzystania z bardzo mocnych filtrów szarych np. ND256 i ND1000, ponieważ ilość światła przepuszczanego przez filtr jest tak mała, że obraz na podglądzie czy wizjerze jest niemal niewidoczny. W przypadku tak “ciemnych” filtrów ułatwia to bardzo fotografowanie, ponieważ nie ma każdorazowo konieczności odkręcania i zakręcania filtrów w przypadku zmiany kompozycji, dzięki temu oszczędzamy czas i możemy wykonać relatywnie większą ilość fotografii. Warto również zwrócić uwagę na wielkość całego zestawu, ponieważ w niektórych przypadkach może być to problematyczne. Cały system M15 jest duży, nie da się ukryć. FIltry o rozmiarach 150x170mm wraz z holderem/adapterem to duża powierzchnia oraz dodatkowy ciężar z przodu obiektywu, w przypadku silnego wiatru może on wpływać na stabilność aparatu na statywie. Warto w takim przypadku dociążyć statyw by wyelimnować ewentualne drgania aparatu aby uniknąć nieostrych fotografii, szczególnie przy dłuższych czasach naświetlania. W mojej ocenie system Haida M15 sprawdzi się świetnie w fotografii pejzażowej, każdy kto potrzebuje używać filtrów, a posiada obiektyw bez przedniego gwintu powinien zainteresować się tym rozwiązaniem.

Haida M15 - Landcape Kit
Haida M15 - Landcape Kit
Haida M15 - Landcape Kit

Kilka przykładowych fotografii wykonanych z wykorzystaniem filtrów zestawu Haida M15 Landcape Kit

Michał Ostrowski - Fotografia - Haidam M15 Landcape Kit

Haida M15 - ND8/ND 0.9 Soft + NanoPro CPL Magnetic


Michał Ostrowski - Fotografia - Haidam M15 Landcape Kit

Haida M15 - ND1000/ND 3.0 + NanoPro CPL Magnetic


Michał Ostrowski - Fotografia - Haidam M15 Landcape Kit

Haida M15 - ND1000/ND 3.0 + NanoPro CPL Magnetic


Michał Ostrowski - Fotografia - Haidam M15 Landcape Kit

Haida M15 - NanoPro CPL Magnetic


Michał Ostrowski - Fotografia - Haidam M15 Landcape Kit

Haida M15 - ND8/ND 0.9 Soft


Michał Ostrowski - Fotografia - Haidam M15 Landcape Kit

Haida M15 - ND8/ND 0.9 Soft + NanoPro CPL Magnetic